دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۲۵

آبان
۱۴۰۰
صفحه خبر: بخش خبری: همزمان با برگزاری مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار از فعالان عرصه کتاب، کتابخوانی و کتابخانه‌های عمومی و همچنین خدمتگزاران برتر، صفحات مجازی برتر کتابخانه‌های نهادی و کتابخوانان برتر تقدیر شد.
به گزارش خبرنگار ما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تالار وحدت با اشاره به برنامه‌های دولت در بخش‌های مختلف فرهنگی گفت: کاغذ مساله اول ماست؛ چون در حوزه نشر با کمبود کاغذ مواجهیم. کارگروهی در دولت دیروز در این زمینه تشکیل شد تا در دورنمایی نزدیک به نقطه مطلوب برسیم.
محمدمهدی اسماعیلی ضمن تبریک این هفته به فعالان و مورجان کتابخوانی افزود: اضلاع مختلف موثر در این حوزه سیاستگذاری، مدیریت، نظارت باید توامان با هم در یک فرایند منطقی و هم افزا کار کنند تا خروجی قابل قبول باشد.
وی گفت: باید فضای کار فرهنگی را در کشور به وجود آوریم و گفتمان غالب در کشور باید به گفتمان فرهنگی تبدیل شود. حوزه‌های مختلف حاکمیت در حوزه اجرا باید این نگاه را غالب بدانند.
درست است که مساله امروز کشور معیشت است اما حل مسائل اقتصادی و معیشتی جز از طریق فرهنگی ممکن نیست، کار فرهنگی نه به عنوان کار تزیینی و حاشیه‌ای بلکه اصل کار است. چون انقلاب و نظام ما فرهنگ‌پایه است و باید در چنین نظامی فرهنگ در اولویت باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برنامه‌های دولت در بخش‌های مختلف را می‌توان چنین برشمرد که کاغذ مساله اول ماست؛ چون در مساله نشر با کمبود کاغذ مواجهیم. روز گذشته کارگروهی در دولت در این زمینه تشکیل شد تا در دورنمایی نزدیک و بازه یکی دوساله بتوانیم به نقطه مطلوب و حداقل با ظرفیت‌های موجود و هماهنگی وزارت صنعت، معدون و تجارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کاغذ کتاب به خودکفایی برسیم.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به دیدگاه انقلابی در بحث تحول فرهنگی و طرح اصلاح قانون نهاد کتابخانه‌های عمومی در مجلس و آمادگی پذیرش لوایح دیدگاه دولت در حوزه فرهنگ ابراز امیدواری کرد: شاهد ترمیم وضعیت معیشتی فعالان ترویج کتاب و ترویج کتابخوانی باشیم.
علی نیکزاد اظهارداشت: مساله کتاب در کشور تبدیل به یک قصه پرغصه شده است، این مساله بارها در محافل رسمی مطرح شده اما باید ورود جدی به مساله داشته باشیم چراکه با وعظ و خطابه مشکل قابل حل نیست.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد حوزه کتاب و کتابخوانی نیازمند طرح چند مبحث از جمله چاپ، فروش و ترویج است.
نیکزاد افزود: در حوزه چاپ مساله اصلی، افزایش بهای تمام شده کتاب و قیمت کاغذ است و بیشترین استفاده از افزایش قیمت کاغذ نصیب دلالان می‌شود و عایدی برای فعالان نشر ندارد.
همچنین دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها ضمن اشاره به محدودیت‌های دوران کرونا از تلاش‌های کتابداران تقدیر کرد چرا که توانستند چراغ کتاب و کتابخوانی را روشن نگه دارند.
علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها در مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با اشاره به محدودیت‌های ارائه خدمات کتابخانه‌ای در ایام شیوع کرونا، از فعالیت ارزشمند و گسترده کتابداران با وجود محدودیت‌ها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی تقدیر کرد.
مختارپور با بیان اینکه هرچند در هر سال از جمع معدودی از شما مشاوران امین عرصه کتاب و کتابخوانی تقدیر می‌شود، اما در واقع، همه کتابداران و همکارانی که با تمام وجود به خدمت در این عرصه اهتمام دارند برگزیده‌اند؛ گفت: شما عزیزان در طول بیش از یک‌سال و هشت‌ماهی که از شیوع بیماری کرونا در ایران می‌گذرد با تحمل مشکلات و تنگناهای ناشی از محدودیت در ارائه خدمات کتابخانه‌ای، به شکل‌های مختلف خصوصاً با ترویج کتاب و کتابخوانی و برگزاری محافل قرآنی و ادبی و آیینی و جلسات نقد و بررسی در فضای مجازی، و نیز ارسال کتاب برای اعضاء، چراغ کتابخانه‌ها و کتابخوانی را روشن نگاه داشتید و اینک با فراهم‌آمدن مصون‌سازی گسترده در کشور و بازگشایی کتابخانه‌ها، فصل تازه‌ای را در ارائه خدمات خالصانه به مردم شریف سرزمین‌مان ایران آغاز کرده‌اید.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها افزود: از خرداد 1393 تاکنون، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مسیر تازه‌ای قرار گرفت که با برطرف‌شدن برخی مشکلات قبلی، امکان توفیقاتی برای این نهاد و کارکنان آن پدید آمد که گسترش کمّی و کیفی خدمات کتابخانه‌ای، گسترش دسترسی به کتابخانه‌ها از طریق تاسیس کتابخانه‌های جدید و شاداب‌سازی برخی کتابخانه‌های قدیمی، بهبود نسبی شرایط معیشتی همکاران، و تثبیت شان و منزلت رفیع کتابداران و نیز آغاز فعالیت‌های نوین کتابخانه‌ای و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی نمونه‌ای از این تحول هستند.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: