شنبه, ۰۴ تیر ۱۴۰۱

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۱۰

خرداد
۱۴۰۰
صفحه خبر: وزیر نیرو گفت: استخراج غیر قانونی رمز ارزها، صادرات انرژی به صورت پنهانی و قاچاق است.
رضا اردکانیان دیروز با حضور در صحن علنی مجلس با ارائه گزارشی درباره علل خاموشی‌های اخیر، افزود:استخراج قانونی رمزارزها اگر با مجوز باشد به معنای صادرات قانونی انرژی است که انجام میشود.
وی ادامه داد: استخراج غیرقانونی رمزارزها یکی از عوامل افزایش میزان مصرف برق است، زیرا دستگاه‌هایی که باید در فضای باز بوده و مداوم خنک سازی شوند به انبارهای متروکه، کارخانه‌های فرسوده، مکان‌های مسقف برده می‌شود که خنک‌سازی آنها نیازمند استفاده بیشتر از دستگاه‌های سرمایشی است که همین امر به مصرف بی‌رویه برق دامن می‌زند.
وزیر نیرو به همکاری با نیروی انتظامی برای برخورد با این نوع استخراج کنندگان رمز ارز خبرداد و گفت: از تیر پارسال تا فروردین 1400 سیر کشف دستگاه‌های غیر قانونی روبه افزایش بوده به گونه‌ای که فقط در فروردین دو هزار و 661 مرکز شناسایی شده و 175 هزار دستگاه ضبط شده که مشمول ترتیب‌های قانونی هستند.
اردکانیان خاطرنشان ساخت: براساس آخرین گزارش مراجع جهانی 10 درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها در جهان مربوط به ایران است و این یعنی حداقل 2 هزار مگاوات صرف تولید رمزارز می‌شود، درحالی که مطابق مصوبه هیات وزیران آن تعدادی که مجوز گرفته‌اند 321 مگاوات بیشتر نیست. لذا انتظار می‌رود به‌زودی در این باره تدابیری با هماهنگی‌ دستگاه‌های مربوطه اندیشیده شود.
اردکانیان با بیان اینکه بودجه سال 1400 یکی از بهترین بودجه‌های صنعت آب و برق است، گفت: نه به دلیل منابع مالی که در این بودجه برای صنعت آب و برق دیده شده، بلکه به دلیل گره‌گشایی‌های است که در خصوص مشکلات مزمن این صنعت به خصوص برق در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از خصوصیات خوب بودجه امسال، خلاصی یافتن وزارت نیرو و منابع داخلی آن از مکانیزم تبصره 14 است.
وزیر نیرو افزود: امسال از این محل، سیستم برق 10 هزار روستا بهسازی می‌شود، علاوه برآن 20 هزار خانوار عشایر مجهز به پنل‌های خورشیدی کوچک خواهند شد.
وی درباره شرایط امسال توضیح داد: سال آبی 1399- 1400 که از اول مهرماه پارسال شروع شده یکی از خشک‌ترین سال‌های 50 سال اخیر است.
وزیر نیرو گفت: زمانی که با رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی کار خود را شروع کردم در سال آبی 96- 97 هم شاید دومین سال خشک در 50 سال اخیر بودیم و امسال هم شرایط به همین گونه است.
اردکانیان افزود: حجم مفید مخازن سدهایی که نیروگاه برق آبی دارند نسبت به پارسال 50 درصد کاهش یافته و این موجب 3 هزار و 500 مگاوات کاهش ظرفیت تولید برق شده است.
وی گرمای زودرس را دومین اتفاقی دانست که امسال رخ داده و افزود: پیش بینی‌های دما در فاصله زمانی مناسب وجود دارد، اما این زودتر گرم شده هوا موجب شده هم دستگاه‌های سرمایشی زودتر وارد مدار شوند و هم نیروگاه‌ها که توان خروجی آنها متناسب با دمای هوا است توان کم‌تری داشته باشند.
وزیر نیرو با بیان اینکه 29 اردیبهشت امسال به اوج مصرف 53 هزار و 800 مگاوات رسیدیم، یادآور شد: معادل نقطه اوجی است که پارسال در 24 خرداد،درسال 98 در اول تیر و درسال 97 در9 تیر رخ داده بود.
اردکانیان گفت: گرمای زودتر سبب افزایش مصرف برق شد که یکی از دلایل آن استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی است.
وی ادامه داد: تفاوت انرژی مصرفی روزانه سال 98 و 99 در 24 روز فروردین به هم نزدیک بود، اما در فرودین 1400 معادل 22.5 درصد به طور متوسط مصرف انرژی روزانه امسال بیشتر شده است.
وزیر نیرو افزود: در اردیبهشت 1400 نیز همین رویه ادامه داشت و به نسبت اردیبهشت سال‌های 98 و 99 حدود 17.5 درصد افزایش مصرف، رخ داده است.
اردکانیان خاطرنشان ساخت: نتیجه سه عامل خشکسالی، کمبودآب درسدها برای تولید برق و نیز موضوع افزایش دمای هوا به معنای استفاده زودتر از دستگاه‌های سرمایشی بود، همچنین موضوع رمزارزها موجب شد که برخلاف همه سال‌های گذشته که فروردین و اردیبهشت نسبت به فرودین و اردیبهشت سال ماقبل خود فقط 1.8 درصد افزایش انرژی داشتیم، امسال با رشد 19 درصدی مصرف برق مواجه شویم.
وزیر نیرو ادامه داد: در سال 99 اوج مصرف در آخر اردیبهشت 45 هزار مگاوات بود که امسال به 54 هزار مگاوات افزایش یافت که 8هزار و 500 مگاوات بیشتر بود که معادل تولید 70 توربین گازی است.
وزیر نیرو گفت: از این میزان حدود 4 هزارمگاوات یعنی 9 درصد مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است و حدود 2 هزارمگاوات آن مربوط به دستگاه‌های رمزارز است و 2 هزار مگاوات آن نیز مربوط به رشد مصرف درصنایع بزرگ است.
وی ادامه داد: همچنین بخشی از این افزایش برای حدود یک میلیون مشترکی است که هرسال نسبت به سال قبل داریم و اندکی هم مربوط به استفاده زودتر از چاه‌های کشاورزی ناشی از خشکسالی است.
اردکانیان درباره راهکارهای مقابله با این وضعیت، اظهار داشت: هرسال از آخر شهریور واحدهای نیروگاهی به مرور برای تعمیرات فرستاده شده و به مرور نیز برگردانده می‌شوند تا درخرداد سال بعد مورد استفاده قرار گیرند.
وزیر نیرو گفت: سال 99ودر فروردین 19هزارمگاوات درتعمیرات بوده‌اند اما امسال 13 هزار مگاوات در تعمیرات بوده و در اردیبهشت پارسال 10 هزارمگاوات در تعمیرات بوده که امسال 8 هزار و 500 شد. همچنین خرداد پارسال 8هزار و400 مگاوات در تعمیر بودکه امسال4 هزارو200مگاوات درتعمیرات است.
وزیر نیرو افزود: براین اساس سرعت بیشتری در امر تعمیرات نیروگاهی اعمال شد، زمستان گذشته به دلیل کمبود گاز ناچار به دیرتر فرستادن واحدهای بخار برای تعمیرات شدیم زیرا باید می‌مانند و سوخت مایع استفاده می‌کردند.
اردکانیان با بیان اینکه اکنون نیروگاه‌ها به صورت سه شیفت درحال کارند ادامه داد: نتیجه این امر افزایش 25 درصدی تولید انرژی در امسال نسبت به سال‌های گذشته است.
وی از کاهش تلفات شبکه برق خبرداد و خاطرنشان ساخت: هنگامی که این دولت فعالیت خود را آغاز کرد تلفات شبکه 14.5 درصد بوده که اکنون به حدود 9.5 درصد رسیده است.
وزیر نیرو ادامه داد: بازدهی نیروگاهی حدود 37 درصد بوده که اکنون بالای 39 درصد در نیروگاه‌های حرارتی است درحالی که میزان بازدهی در جهان 37 درصد است.
اردکانیان افزود: به طور متوسط در جهان هر 10 سال فروپاشی گسترده در صنعت برق رخ می‌دهد به «بلک اوت» معروف است و این درحالی است که صنعت برق ایران یکی از افتخارات خود را این می‌داند که امسال که سال هفدهم است توانسته مدیریت این مسئله را داشته باشد.
اردکانیان در باره شایعه اثر پیمان پاریس برتوسعه نیروگاهی ایران گفت: درخواست می‌کنم یک سطرنامه، یک ابلاغیه و دستوراز هرجنس و نوع که به وزارت نیرو ابلاغ شده باشد یا وزارت نیرو دستوری صادر کرده باشد مبنی براینکه محدودیتی تحت تاثیر پیمان پاریس و نظایر آن برای کارها اعمال کرده باشیم بیاورید.
وی ادامه داد: ما خود نیروگاه سازیم و 90درصد نیروگاه‌های ایران از نوع حرارتی است و این حرف‌ها حرف‌های واردی نیست و اطلاعات ناقص، ذهنیت جامعه را مخدوش می‌کند.
وزیر نیرو در باره صادرات انرژی گفت: این حرف از جانب مردم مطرح شده و حرف حقی هم هست که وقتی ما خود مشکل برق داریم صادرات برای چیست؟ صنعت گسترده برق صدها نیروگاه و هزاران کیلومتر شبکه انتقال و تجهیزات متعددی دارددرحالی که هیچ بودجه ارزی به این صنعت تعلق ندارد و متکی به صادرات است.
اردکانیان افزود: بخش خصوصی این صنعت که از صندوق توسعه ملی تسهیلات می‌گیرد باید باز پرداخت این تسهیلات را داشته باشد که وزارت نیرو باید این امر را در قراردادهای خود لحاظ کند.
وی در باره رقم صادرات ادامه داد: اکنون صادرات به غیر از واردات درصنعتی برقی که 85 هزار ظرفیت نصب شده دارد 500 مگاوات هم نیست و این درحالی است که برق نیز وارد می‌شود.
وزیر نیرو تاکید کرد: ماینرها باید فعالیت نظامند داشته باشند و دست مجلس را می‌فشاریم تا فعالیت این بخش قانون‌مند شود و برای آن مجازات قانونی تعیین شود.
اردکانیان گفت: اطلاع داده‌اند که هر یک بیت کوین 300 مگاوات ساعت انرژی مصرف می‌کند یعنی ما باید برق یک شبانه روز 30 هزار مسکن را قطع کنیم برای اینکه یک بیت کوین تولید شود.
وی ادامه داد: تردیدی نیست که این فعالیت می‌تواند درآمد ارزی ایجاد و عددی که رئیس کمیسیون اقتصادی داده انددر آن تردیدی نیست اما 321 مگاوات مقدار مجاز است.
وزیر نیرو گفت: روز گذشته معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد از حدود 2 هزار مراجعه‌کننده تنها 99 عدد آنها آمده‌اند و پرونده تشکیل داده‌اند.
اردکانیان افزود: این فعالیت باید نظامند شودتا مانع از آن شویم که در شرایط گرما و کرونا این فعالیت به صورت غیر مجاز بخواهد توسعه یابد.
وی بر ضرورت اصلاح قیمت هم تاکید کرد و گفت: وقتی می‌گوییم اصلاح قیمت بلافاصله نباید سپر بخش خانگی مانع شود.
وزیر نیرو ادامه داد: اصلاح قیمت یعنی اصلاح قیمت برق صنعتی سال‌های گذشته، قیمت برق صنعتی یک سوم قیمت جهانی بود ودر سال 99 این قیمت 4درصد شده بود به دلیل مشکلات ارزی که رخ داد.
اردکانیان افزود: زمانی که نرخ ارز افزایش می‌یابد 2 اتفاق رخ می‌دهد از یک طرف بخش صادرات صنایع فلزی خوشحال می‌شود، اما از طرف دیگر، سرمایه گذار بخش خصوصی که تسهیلات از صندوق توسعه ملی گرفته دل نگران تعهدات می‌شود.
وی گفت: باید مسئله قیمت این صنعت اصلاح شود تا صنعتی تاب آور باشد و این مهم در مجلس یازدهم عملی خواهد بود.
* قالیباف: دولت سریعا لایحه‌ ساماندهی رمزارزها را به مجلس ارایه کند
پس از توضیحات وزیر نیرو درباره خاموشی‌ها در کشور،‌ رئیس مجلس تاکید کرد که انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر دولت لایحه‌ای برای نظام‌مند کردن تولید و استخراج رمزارزها برای خارج کردن چهار وزارتخانه از سردرگمی ارائه کند.
* نمایندگان در بیانیه‌ای از بیانات رهبر انقلاب اسلامی قدردانی کردند
نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای از فرمایشات رهبر انقلاب در آغاز اجلاسیه دوم مجلس یازدهم قدردانی کردند.
در این بیانیه آمده است: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در آغاز اجلاسیه دوم مجلس یازدهم و توصیفات ویژه ایشان از عملکرد یک ساله مجلس با عناوینی همچون پرتلاش، کارآمد، بار ما را در مجلس انقلابی سنگین‌تر کرد. چه توفیقی بالاتر از اینکه بعد از یک سال تلاش برای حل مشکلات مردم در مجلس شورای اسلامی و با وجود همه تخریب‌ها و برخی نقاط ضعف مفتخر به مدال با ارزش کارآمدی ازسوی رهبر معظم انقلاب اسلامی باشیم.از بیانات سراسر هدایت و تذکرات دلسوزانه و پدرانه رهبر انقلاب با ایشان و ملت شریف ایران عهد می‌بندیم و در اجرای فرامین و تذکرات، چه آن دسته از نکاتی که به حوزه رفتارهای فردی نمایندگان مربوط می‌شود و چه آن دسته از نقاط آسیب‌شناسانه ایشان که به عملکرد مجلس مربوط است، همه توان و تلاش خود را به کار گیریم و بار سنگین مسئولیت در مجلس را با قوانین موثر و کارآمد و نیز نظارت‌های دقیق و اثرگذار به انجام رسانیم.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: