شنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۰

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۲۵

اردیبهشت
۱۴۰۰
صفحه خبر: متاسفانه قرار است در این شرایط خاص شیوع کرونای انگلیسی که قریب یک ماه است کشور را نیمه تعطیل کرده است، امتحانات پایه‏های نهم و دوازدهم دانش‌آموزان به صورت حضوری و در حوزه‏های امتحانی برگزار شود.
سال گذشته با تصمیم ناشیانه مسئولان آموزش و پرورش و اصرار آنها بر شروع سال تحصیلی در مهرماه با حضور دانش‌آموزان در مدارس، شروع پیک سوم کرونا را شاهد بودیم و حال آن که در همان مقطع همه دانشگاه‏ها به صورت غیر حضوری فعالیت آموزشی خود را آغاز کردند ولی اصرار مسئولان آموزش و پرورش بر حضور دانش‌آموزان در مدارس بسیاری از خانواده‏ها را به کام کرونا فرستاد.
امسال نیز درحالی که تمام امتحانات دانشگاه‏ها غیر حضوری برگزار می‏شود و حتی آزمون دکتری را هم به تعویق انداختند و همه اینها برای حفظ سلامت آنان و جامعه مفید و لازم و ضروری است، پس چرا باید حدود دو میلیون دانش‌آموز را به تجمع در مدارس برای امتحانات فرا بخوانیم!
گفته می‏شود، این امتحانات با رعایت پروتکل‏های بهداشتی برگزار می‏شود که واقعاً این امکان در همه مدارس بخوبی وجود ندارد، گرچه اگر هم این امتحانات با فاصله ضروری و با رعایت همه نکات هم برگزار شود، آیا از ملاقات دانش‌آموزانی که بیش از یک سال است همدیگر را ندیده‌اند و این امتحانات اولین فرصت دیدارشان را فراهم کرده است، می‏توان جلوگیری کرد؟! قطعاً دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان در قبل و بعد از امتحان در محیط مدرسه و بیرون مدرسه یکدیگر را می‏بینند و سلام و احوالپرسی می‏کنند و همین دیدارها زمینه شیوع مجدد این بیماری منحوس را پدید خواهد آورد، مخصوصا این که این امتحانات به مدت 2 هفته به طول می‏انجامد و این جمعیت 2 میلیونی بیش از 10 بار همدیگر را ملاقات می‏کنند و حال آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه یک تجمع 100 نفره را در تالارها حتی برای یک جلسه نمی‏دهد آن وقت چطور اجازه چنین تجمعی آن هم به طور متوالی در طول دو هفته به آموزش و پرورش داده می‏شود؟!
اگر مسئولان آموزش و پرورش نگران تقلب در امتحانات هستند و اصرار بر حضوری بودن امتحانات دارند، لا اقل تا پدید آمدن شرایط سالم اجتماعی این امتحانات را به تعویق بیندازند.
آنچه که مسلم است اینست که ستاد ملی مقابله با کرونا باید در این موضوع دقت لازم را به خرج بدهد، دو میلیون نفر، جمعیت کمی نیست، خانواده‏های بیش از یک میلیون و یکصد و بیست هزار نفر دانش‌آموزانی که پایه نهم هستند به اضافه خانواده‏های حدود هفتصد هزار دانش‌آموزی که در پایه دوازدهم هستند به شدت نگران سلامت فرزندانشان هستند و اگر این دو میلیون نفر را با جمعیت خانواده هایشان در نظر بگیریم شاید جمعیتی حدود ده میلیون نفر را درگیر می‏کند!
براستی چرا ستاد ملی کرونا حاضر به چنین ریسکی شده است و این خطر بزرگ را غمض عین می‏کند؟ شما که هر گونه مسافرت را لغو کردید، چرا به آموزش و پرورش اجازه چنین تجمعی را می‏دهید؟! آیا سلامت مردم باید به خطر بیفتد تا مثلاً تقلبی در امتحانات آموزش و پرورش رخ ندهد؟!
هنوز هم دیر نشده است و ستاد ملی مقابله با کرونا جلو امتحانات حضوری آموزش و پرورش را بگیرد یا لا اقل امتحانات را به تعویق بیندازد و یا حداقل امتحانات پایه نهم که جمعیت قابل توجهی هستند را نیز مانند سایر پایه‏ها غیر حضوری برگزار کند و فقط امتحانات پایه دوازدهم که نسبتاً بزرگتر هم هستند و امکان رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی را هم نسبت به سنین پائین‌تر دارند را به صورت حضوری انجام دهند.
به هر حال موضوع بسیار مهمی است و بحث حفظ جان دانش‌آموزان است و در شرایطی که دو سال است تمام دروس حوزه‏های علمیه و دانشگاه‏ها و مدارس غیر حضوری برگزار می‏شود، چرا به ناگهان دانش‌آموزان را به تجمعی میلیونی فرا می‏خوانند. آیا هنوز از پیک چهارم خارج نشده باید وارد پیک پنجم بشویم. آیا این تصمیم چقدر عاقلانه و ضروری است که حاضر هستیم سلامتی جامعه را مجدداً در مقابل ریسکی بزرگ قرار دهیم؟!
مرتضی نجفی قدسی


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: