شنبه, ۰۹ مرداد ۱۴۰۰

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۰۶

دی
۱۳۹۹
صفحه خبر: مرتضی نجفی قدسی

مرحوم استاد سید‌علی‌اکبر پرورش از پیشگامان نهضت انقلاب اسلامی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب «یاور صدیق انقلاب» نامیده شد، یکی از چهره‏های برجسته‏ای است که به لحاظ اُسوه بودنش ایجاب می‏کند یاد و نام او همیشه زنده باشد تا شیوه رفتار و سلوک او در تعلیم و تربیت و در اخلاص و عرفان، و همچنین در مبارزه با طاغوت و خدمت به نظام اسلامی الگویی برای جوانان و یاران مخلص و پاکباخته انقلاب اسلامی باشد.
نقش اصلی و محوری استاد پرورش در عرصه تعلیم و تربیت بود که موفق شد نسلی از جوانان متخلّق و مهّذب و انقلابی را تحویل نظام اسلامی دهد به طوری که بسیاری از آنان به درجه رفیع شهادت رسیدند و برخی هم که مانده‌اند با همان شاکله‌ای که در پرتو تعلیمات استاد پرورش پیدا کرده‌اند، از خادمان مخلص انقلاب و از خدمتگزاران صالح و موثر در بخش‏های گوناگون هستند.
استاد پرورش، در قبل از انقلاب یک دبیر آموزش و پرورش بود ولی کلاس درس او عملاً پهنه اصفهان و یا سخنان او در سطح کشور طنین‌انداز بود. او با بهره عمیقی که از معارف اسلامی و با بیان بسیار اثرگذاری که داشت مورد توجه محافل دینی و مذهبی در سطح کشور بود و پیوسته برای ایراد سخنرانی به شهرهای مختلف ایران دعوت می‏شد و هر‌کس یک بار سخنرانی او را گوش می‏داد، شیفته بیان او می‏شد و با دلباختگی به سخنانش گوش فرا می‏داد.
بنده که در آن زمان یک نوجوانی بودم پیوسته مترصد بودم که هر کجای اصفهان ایشان سخنرانی می‏کند پای صحبت دلنشین و مسیحایی او حاضر شوم و نوارهای صوتی ایشان را تهیه می‏کردم و باید عرض کنم که در تمام جلسات، معارف و سخن‏های نو و جدیدی می‏شنیدم گویا اندوخته‏های علمی ایشان تمامی ندارد! البته بعدها که به ایشان نزدیکتر شدم سرِّ آن را پرسیدم و ایشان گفت که من برای هر سخنرانی در حدود یکصد ساعت مطالعه می‏کنم! علاوه بر این‏ها بنده حدود 30 تفسیر قرآن را مطالعه کرده‌ام که یک دوره‌اش تفسیر بیست جلدی المیزان مرحوم علامه طباطبایی (رض) است.
ایشان برای هر سخنرانی مطالعه جداگانه هم داشت ولذا اینطور نبود که پیوسته در مجالس متعدد درحال سخنرانی باشد بلکه در پذیرش دعوت‏ها فاصله زمانی سخنرانی‏ها را لحاظ می‏کرد و بعضی جلسات هفتگی و یا ماهانه و یا بعضی هم در مناسبت‏های مذهبی بود که چندین شب متوالی را هم در بر می‏گرفت، اما در تمامی این جلسات، همیشه مخاطبین ایشان صدها جوانی بودند که تشنه معارف ناب اسلامی بودند و بیان ایشان آنقدر آنان را «مَستِ فیض» می‏کرد که از ابتدا تا انتهای سخن را که شاید یک تا دو ساعت به طول می‏انجامید، نوش جان می‏کردند.
اخلاص، تواضع و فروتنی مرحوم استاد پرورش در شاگردانش بسیار اثرگذار بود به طوری که همه آنها را در کنار کسب معارف اسلامی به تهذیب و خودسازی وا داشته بود. شهید جلال افشار یکی از فرماندهان سپاه اصفهان که در عملیات رمضان به شهادت رسید در وصیت‌نامه‌اش نوشته است: «استادم پرورش! شما با اخلاص‌تان مرا سوزاندید!!»
ببینید چقدر اثر این اخلاص، عمیق بوده است که این شهید بزرگوار این جمله را در وصیت‌نامه‌اش آورده و این سوختگی همان عرفان و عشق به حضرت حق است که در جان آنان شعله‌ور شده بود و آنان را تا مرز شهادت پیش برد. بسیاری از شهدای مدفون در گلستان شهدای اصفهان هر یک کم و بیش از معارف استاد پرورش در آن سال‏ها بهره‌مند بودند و هر یک خاطراتی دارند.
شهید مطیع برایم نقل کرد که شهید هدایت که هر دو محصل دبیرستانی بودند، وقتی خانواده‌اش با رفتن او به جبهه به خاطر کم سن و سال بودنش مخالفت می‏کنند، او می‏گوید من بدون اجازه شما نمی‏روم ولی این را هم بدانید من اگر اینجا بمانم هم دیگر زنده نمی‏مانم و دارم می‏سوزم!
عرفانی که استاد پرورش در جوان‏ها ایجاد می‏کرد اینطور بود که عشق به شهادت را در آن‏ها شعله‌ور می‏کرد ولذا بسیاری از شاگردان ایشان در مقطع جنگ وارد جبهه شدند و بعضاً جزو سرداران و فرماندهان گردیدند.
یکی از وجوه شخصیت استاد پرورش، تسلط او بر شعر و ادبیات بود، او حافظه‏ای قوی داشت به طوری که هزاران بیت شعر حفظ بود، او تقریباً حافظ قرآن و نهج‌البلاغه هم بود، امّا شماره تلفن‏ها را سخت حفظ می‏شد ولی می‏گفت احادیث را هم که دو یا سه بار بخوانم حفظ می‏شوم و حافظه او عملاً سرشار از حکمت‏ها و معارف بود و هرجا سخن می‏گشود بیانش پربهره بود.
در این سال‏های آخر حسّ و حال استاد پرورش عرفانی‌تر از همیشه شده بود، او که غالب شعرهای مثنوی مولوی را هم در حافظه داشت، می‏گفت: به نظرم در تمام شعرهای مثنوی این یک بیت از همه زیباتر است که به پروردگار می‏گوید:
روزها گر رفت گو رو باک نیست
تو بمان ‌ای آنکه چون تو پاک نیست
انتخاب این شعر از بین همه ابیات مولوی می‏رساند که گوینده این سخن در حس و حال رفتن از این جهان است و از اینکه عمر روزهای او به پایان رسیده، باکی ندارد و دلخوشی‌اش را اینطور بیان می‏کند که تو بمان ‌ای آنکه چون تو پاک نیست. تبیین عوامل معنوی او برایم ممکن نیست امّا همینقدر می‏دانم که فانی شده بود و می‏گفت دیگر پرورشی نمانده!
به هر حال سیر زندگانی استاد پرورش همه‌اش درس‌آموز است و امیدوارم خدای متعال ایشان را با اجداد طاهرینش محشور فرماید و ما را هم در ادامه راه آنان موفق بدارد.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: